01.09.2011 19:50

Bourneovo ultimátum (2007) - Film

Základní informace

Český název: Bourneovo ultimátum
Originální název: Bourne Ultimatum, The
Česká premiéra: 30. srpna 2007
Světová premiéra: 3. srpna 2007
Natočeno: USA 2007
Režie: Paul Greengrass
Scénář: Tony Gilroy, Tom Stoppard, Paul Atanasio, Scott Burns
Kamera: Oliver Wood
Hudba: John Powell
Hrají: Matt Damon (Jason Bourne), Paddy Considine (Sam Ross), Edgar Ramirez (Paz), Joan Allen (Pamela Landyová), Julia Stiles (Nicky Parsonsová), David Strathairn (zástupce ředitele CIA Noah Vosen), Scott Glenn (ředitel CIA Ezra Kramer), Albert Finney (Dr. Albert Hirsch), Corey Johnson (Wills), Chris Cooper (Alexander Conklin - archivní záběry), Brian Cox (Ward Abbott - archivní záběry), Daniel Brühl (Martin Kreutz), Scott Adkins (agent Kiley), Tom Gallop (Tom Cronin), Colin Stinton (Neal Daniels), Joey Ansah (Desh Bouksani), Mark Bazeley, Franka Potente (Marie Kreutzová - archivní záběry)
Přístupnost: od 15 let
Délka: 111 minut
Žánr: Akční, Thriller, Drama

Video

Obsah z filmu Bourneovo ultimátum

Vynořil se z vln Středozemního moře a neměl sebemenší tušení, kdo je. Tehdy se zrodil Agent bez minulosti. Postupně začal skládat střípky do své životní mozaiky, až zjistil, že jeho minulost skrývá řadu temných míst, kterými musí znovu projít, pokud chce o sobě něco zjistit. Tak vzniknul Bourneův mýtus. Teď stojí elitní tajný agent Jason Bourne (Matt Damon) na prahu řešení vlastní životní hádanky a chystá se vyhlásit Bourneovo ultimátum.

Náročnou cestu za poznáním sebe sama mu prakticky od začátku komplikovala řada nájemných zabijáků, kteří na něm pracovali z pověření jeho bývalých zaměstnavatelů. Ti totiž usilují o pravý opak toho, po čem touží Bourne. Tedy aby si na všechno vzpomněl. Tím jak se víc a víc blíží k odhalení pravdy, zesilují se i jejich nervozita a aktivity jimi najatých vrahů. Agent Jason Bourne před nimi prchá přes Moskvu, Paříž, Londýn a marocký přístav Tanger až do New Yorku, kde se pokusí definitivně dohnat vlastní minulost, aby se mohl začít dívat do budoucnosti. Nebude to mít lehké, protože kromě ostrostřelců z podsvětí ho tu snad kromě armády pronásledují všechny ozbrojené americké složky.

Úspěch akční špionážní série podle bestselleru Roberta Ludluma z velké míry souvisí s tím, že si udržuje kontakt s realitou, má velmi chytrou zápletku a charismatického hlavního hrdinu. Ani jeden z těchto důležitých faktorů nebude v Bourneově ultimátu chybět. Režie se znovu ujal uznávaný režisér Paul Greengrass, loni nominovaný na Oscara za režii strhujícího Letu číslo 93, o scénář se stejně jako u předchozích dvou dílů postaral Tony Gilroy, kterému pomáhal slavný britský dramatik s českými kořeny Tom Stoppard. A nechybí samozřejmě ani Matt Damon coby nepolapitelný tajný agent s amnézií. "Je hodně těžké se k té roli vrátit, protože všichni čekají, že přijdete s něčím novým, zároveň ale nechtějí, aby se Jason Bourne nějak zásadně změnil. Lavírovat mezi těmito dvěma nároky je hodně těžké. Zvlášť když je Bourne jednou z mých nejoblíbenějších postav a nechci jí ublížit," říká Matt Damon.

 

—————

Zpět


www.Zfilmu.cz je nový český portál, který vám nabízí informace, upoutávky, recenze ze světa filmů a seriálů přicházejících do českých kin a na TV obrazovky, ale také i starší české a zahraniční filmy online.

Naše Redakce


TOPlist
Zjistit Google Pagerank  Zjistit S-rank