29.03.2011 15:23

Czech Made Man - Zajímavosti

Bez morálky je cesta nahoru rychlá, ale na vrcholu se láme strmě dolů

Režisér Tomáš Řehořek vzal herce Jana Budaře na projížďku v podnikatelských kruzích české a zahraniční porevoluční éry.

Přípravy snímku probíhaly kvapně během pouhých tří měsíců. První klapka sklapla v pavilonu 34 psychiatrické léčebny v Praze Bohnicích, kde vznikly první scény v podání Jana Budaře a Pedji Bjelace. Beljac se do paměti diváků zapsal rolí Igora Karkarova ve filmu Harry Potter a Ohnivý pohár.

Diváci se mají podle zpráv připravit na Budaře v nečekané podobě, která slibuje radikální změnu zažité představy diváků o jeho hereckém typu. „Měl by to být film, který všechny překvapí a v dobrém slova smyslu i ohromí," říká Jan Budař.

Jakub Vrána vyrůstá jako otloukánek v chudé rodině alkoholika. Bez vedení, bez výchovy je nucen se spoléhat jedině sám na sebe.

Během totality se protlouká životem, jak to jde. Potácí se mezi vězením a psychiatrickou léčebnou. Přelomový 17. listopad sice prožije mezi blázny v léčebně, ale po sametové revoluci vyrazí do světa jako utržený ze řetězu.

Točí peníze, cestuje do Německa a zpátky a užívá si to, co si za peníze může koupit. Pokoutní obchody ho zavedou na Pankrác, odkud vyrazí rovnou do komunistické Číny.

Vše je tak snadné, až je to k smíchu, i když je to nebezpečné. Jakub se snaží všechny přechytračit a nakonec pro sebe z netušených a nekonečných možností internetu vytěží virtuální blahobyt. Může sice věřit, že se nemusí zodpovídat za nic z toho, co udělal, ale před důsledky nemůže utíkat donekonečna.

Štáb po natáčení v Čechách odjel na několik dnů do Šanhghaje, kde scény dotáčel. Budař neměl s povolením vstupu do Číny problém, přestože se před olympiádou v Pekingu v roce 2008 účastnil v Praze Celosvětové štafety za lidská práva. V závěru štafety převzal pochodeň společně s nositelem zlaté olympijské medaile Lukášem Pollertem a spolu vyběhli směrem k čínskému velvyslanectví. Čtěte více...

V Bohnicích se točily záběry jak z prostředí psychiatrické léčebny, kam se hlavní hrdina Jakub Vrána dostane, tak i z patologie a ze záchytky. Prostory psychiatrické léčebny posloužily zároveň i jako kulisy pro natočení scén z temné kobky tajného vězení kdesi v Číně.

Děj filmu se zčásti odehrává v Šanghaji. Tvůrci alespoň pro začátek vytvořili iluzi Dálného východu v českých podmínkách a pro natáčení některých interiérových scén využili restauraci SOHO a Buddha-Bar Hotel Prague.

Epizodní úlohu ve snímku přijal i bývalý prezident pan Václav Havel.

 

—————

Zpět


www.Zfilmu.cz je nový český portál, který vám nabízí informace, upoutávky, recenze ze světa filmů a seriálů přicházejících do českých kin a na TV obrazovky, ale také i starší české a zahraniční filmy online.

Naše Redakce


TOPlist
Zjistit Google Pagerank  Zjistit S-rank