12.09.2012 13:31

Nezvratný osud (2000) - Film

Základní info

Český název: Nezvratný osud
Originální název: Final Destination
Česká premiéra: 26. října 2000
Světová premiéra: 16. května 2000
Natočeno: USA 2000
Režie: James Wong
Scénář: James Wong, Glen Morgan, Jeffrey Reddick
Kamera: Robert McLachlan
Hudba: Shirley Walker
Hrají: Devon Sawa (Alex Chance Browning), Ali Larter (Clear Riversová), Kerr Smith (Carter Horton), Kristen Cloke (Valerie Lewtonová), Roger Guenveur Smith (agent Schreck), Seann William Scott (Billy Hitchcock), Tony Todd (William Bludworth), Brendan Fehr (George Waggner), Amanda Detmer (Terry Chaneyová)
Délka: 98 minut
Žánr: Thriller / Horor

Video:

Z filmu

Smrt je někde nablízku a Alex Browning má to štěstí (nebo smůlu?), že ví kdy a kde se zubatá objeví. Alexovo zvláštní nadání se poprvé projeví těsně po nástupu na palubu letadla, kterým má, společně se svými spolužáky ze střední školy, letět na školní výlet do Paříže. A právě když už sedí v kabině a se zapnutým bezpečnostním pásem čeká na odlet, promítne se mu před očima hrozivá vize, ve které prožije start letadla následovaný explozí, již nikdo z pasažérů nepřežije. Alex propadne panice a vyzývá všechny, aby okamžitě vystoupili. Mezi pasažéry způsobí takový rozruch, že jej společně s dalšími šesti spolucestujícími posádka vykáže z letadla. Kromě Alexe se tak ocitnou zpátky na letišti jeho kamarádi Tod a Billy, spolužačka Clear, která instinktivně vycítila, že Alexovy obavy jsou oprávněné, Carter, který se s Alexem v letadle popral a byl za to vyveden i se svou přítelkyní Terry, a jejich učitelka, slečna Lewtonová, která se dobrovolně rozhodla, že se svými studenty počká na další let.

Atmosféru vzájemného obviňování za ztrátu půldne v Paříži přeruší výbuch letadla, ke kterému skutečně krátce po startu dojde. Nikdo nechápe, jak mohl Alex katastrofu předvídat, a nakonec, místo aby mu byli vděční, se ho spíš bojí a hledí na něj s nevraživostí. I agenti FBI, kteří ho vyšetřují, si jeho vysvětlení vyslechnou s nedůvěrou a spíše si Alexe zařadí mezi podezřelé. Zvláště když po několika týdnech začínají umírat další z těch, co díky Alexovi přežili. Alex postupně nabývá přesvědčení, že díky jeho předtuše se jim všem sice podařilo smrt obelstít, ale ne nadlouho. Proto se spojí se zbývajícími kamarády, aby společnými silami čelili osudu a vyzráli nad smrtí…

Nezvratný osud je v rámci žánru hororu výjimečný film. Zlo v něm nepředstavuje nějaký vyšinutý vraždící maniak s maskou nebo motorovou pilou, ale neviditelná moc: osud. Je tak mnohem opravdovější – a tím i děsivější. Přece jen člověka typu Freddyho Krugera či takřka nesmrtelného Mikea Myerse s halloweenské série nepotkáte na ulici zase tak často – ovšem tomu, co máte napsáno v osudu, už se vyhnete stěží. Film tak přinesl nejen osvěžení do žánru jako takového, ale celkově velmi slušnou a povedenou zábavu.

 

—————

Zpět


www.Zfilmu.cz je nový český portál, který vám nabízí informace, upoutávky, recenze ze světa filmů a seriálů přicházejících do českých kin a na TV obrazovky, ale také i starší české a zahraniční filmy online.

Naše Redakce


TOPlist
Zjistit Google Pagerank  Zjistit S-rank