23.10.2012 21:12

Nové Muzeum Karla Zemana - Zajímavosti

Nové Muzeum Karla Zemana v Praze zve na cestu do pravěku.

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman má od soboty své stálé muzeum na pražské Malé Straně. Návštěvníci můžou projít kulisami jeho nejznámějších filmů, kterými jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy nebo Baron Prášil.

Jednotlivé expozice jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Návštěvníci se mohou například vznést na létajícím stroji, projít se po Měsíci či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, originálními loutkami a dalšími dokumentárními materiály.

Výtvarnými a ideovými autory expozice jsou Jakub Fabel a Ondřej Beránek. Myšlenka realizovat Zemanovo muzeum vznikla při jejich setkáním s Ludmilou Zemanovou, dcerou Karla Zemana před dvěma lety.

„Ludmila Zemanová i její dcera Linda na přípravě spolu s námi intenzivně spolupracovaly a také poskytly práva a především osobní archív. Zároveň dohlížely, aby informace k dílu i životu Karla Zemana byly fakticky správné a objektivní,“ říkají tvůrci expozice.

Muzeum mapuje život a dílo Karla Zemana od jeho počátků – prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých letech minulého století – až po tvorbu z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi.

Video: Projděte si muzeum Karla Zemana

Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na svých akustických nástrojích nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Na jejich pojetí zvukové podoby muzea je ojedinělý princip kompozice, kde se jednotlivé skladby v prostoru harmonicky prolínají a návštěvník tak plynule přechází z jedné hudební atmosféry do druhé.

Dlouhodobě se muzeum má stát institucí uchovávající a propagující odkaz režiséra a výtvarníka Karla Zemana, s širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost z Čech i ze zahraničí.

„Můj dědeček byl pro mne celý život velkou inspirací. A i po celém světě jsem se setkala s filmaři a také s diváky, kteří znali jeho filmy a byli velmi dojati a zároveň inspirováni jeho snímky. Chtěla bych při příležitosti otevření muzea zmínit citát, který se týká filmu Vynález zkázy a pochází z článku novináře Josefa Srycka: Toto je příběh malého muže – Zeman je o málo vyšší než 160 cm – z malé země, pracuje v malém studiu, s malými modely, malým rozpočtem a vítězí nad obry… Podle mne tento citát vyjadřuje to, co se mému dědečkovi podařilo. Jsem ráda, že se toto všechno odrazilo i v muzeu, které se v Praze právě otevírá,“ říká vnučka Linda Zemanova-Spaleny.

 

—————

Zpět


www.Zfilmu.cz je nový český portál, který vám nabízí informace, upoutávky, recenze ze světa filmů a seriálů přicházejících do českých kin a na TV obrazovky, ale také i starší české a zahraniční filmy online.

Naše Redakce


TOPlist
Zjistit Google Pagerank  Zjistit S-rank