17.01.2011 17:01

Puškvorec / Tatarak (2009) - Film

Základní informace

Český název: Puškvorec
Originální název: Tatarak
Česká premiéra: 13. ledna 2011
Světová premiéra: 24. dubna 2009
Natočeno: Polsko 2009
Režie: Andrzej Wajda
Scénář: Andrzej Wajda
Kamera: Pawel Edelman
Hudba: Pawel Mykietyn
Hrají: Krystyna Janda (Marta / Krystyna Janda), Pawel Szajda (Bogus), Jan Englert (doktor), Jadwiga Jankowska-Cieslak (přítelkyně Marty), Julia Pietrucha (Halinka), Roma Gasiorowska, Krzysztof Skonieczny, Pawel Tomaszewski, Mateusz Kosciukiewicz, Marcin Luczak, Marcin Korcz, Maciej Kowalik, Jerzy Mizak, Marcin Starzecki, Andrzej Wajda (sebe), Jakub Mazurek
Délka: 85 minut
Žánr: Drama

Video:

Obsah z filmu Puškvorec

Legendární režisér Andrzej Wajda se ve svém nejnovějším filmu Puškvorec již po čtvrté vrací k próze klasika polské literatury Jarosława Iwaszkiewicze (předchozími snímky na motivy Iwaszkiewiczových próz jsou Březový háj, 1970; Slečny z Vlčí, 1979, a Červnová noc, 2001). Příběh Marty, osamělé manželky maloměstského lékaře, která se v poválečné době vyrovnává se ztrátou obou synů a postupně se sbližuje s prostým mladíkem Boguśem, tvoří kostru nevšedního snímku. Do hlavní role obsadil Wajda jednu z nejuznávanějších polských hereček současnosti Krystynu Jandovou. Ta vnesla do filmu osobní, silně emocionální téma, když se rozhodla podělit o svůj zármutek ze ztráty milovaného člověka. V další dějové rovině tak statická kamera herečku sleduje, jak ve zšeřelém hotelovém pokoji klidným hlasem vzpomíná na poslední dny strávené se svým umírajícím manželem, kameramanem Edwardem Kłosińským. Puškvorec je mnohovrstevným zamyšlením nad smrtí a úzkou hranicí mezi životem a smrtí. Wajdův snímek získal na letošním MFF v Berlíně Cenu Alfreda Bauera.

 

—————

Zpět


www.Zfilmu.cz je nový český portál, který vám nabízí informace, upoutávky, recenze ze světa filmů a seriálů přicházejících do českých kin a na TV obrazovky, ale také i starší české a zahraniční filmy online.

Naše Redakce


TOPlist
Zjistit Google Pagerank  Zjistit S-rank